Water Dancer, The

SPECIAL
€14.50
€10.99

Quantity

Author:
Ta-Nehisi Coates
Publisher:
Penguin Books Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780241325261
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2019
Page count:
I haven't felt this way since I first read Beloved... I wish Toni [Morrison] was alive to actually read this book. She would be so proud' - Oprah

Hiram Walker is born into bondage on a Virginia plantation. But he is also born gifted with a mysterious power that he won't discover until he is almost a man, when he risks everything for a chance to escape. One fateful decision will carry him away from his makeshift plantation family - his adoptive mother, Thena, a woman of few words and many secrets, and his beloved, angry Sophia - and into the covert heart of the underground war on slavery.

Hidden amidst the corrupt grandeur of white plantation society, exiled as guerrilla cells in the wilderness, buried in the coffin of the deep South and agitating for utopian ideals in the North, there exists a widespread network of secret agents working to liberate the enslaved. Hiram joins their ranks and learns fast but in his heart he yearns to return to his own still-enslaved family, to topple the plantation that was his first home. But to do so, he must first master his unique power and reclaim the story of his greatest loss.

Propulsive, transcendent and blazing with truth, The Water Dancer is a story of oppression and resistance, separation and homecoming. Ta-Nehisi Coates imagines the covert war of an enslaved people in response to a generations-long human atrocity - a war for the right to life, to kin, to freedom.

'One of the best books I have ever read in my entire life. Right up there in the top five. I was enthralled, I was devastated. I felt hope, I felt gratitude, I felt joy... [Ta-Nehisi Coates] is a magnificent writer' Oprah

-----------------------------------------------------------------------------

'Es tā nejūtos, kopš pirmo reizi izlasīju Mīļo ... Es vēlos, lai Tonijs [Morisons] būtu dzīvs, lai faktiski lasītu šo grāmatu. Viņa būtu tik lepna ”- Opra

Hirams Volkers ir dzimis verdzībā Virdžīnijas plantācijā. Bet viņš ir arī piedzimis apveltīts ar noslēpumainu spēku, ko viņš neatklās, kamēr nav gandrīz vīrietis, kad riskē ar visu, lai iegūtu iespēju aizbēgt. Viens liktenīgs lēmums viņu aizvedīs prom no viņa improvizētās plantāciju ģimenes - adoptētāja mātes Tenas, kurai ir maz vārdu un daudz noslēpumu, un mīļotās, niknās Sofijas - un nonāks pagrīdes verdzības kara slēptajā sirdī.

Slēpts starp balto plantāciju sabiedrības korumpēto varenību, tuksnesī izsūtīts kā partizānu šūnas, apglabāts dziļo dienvidu zārkā un aģitējošs par utopiskiem ideāliem ziemeļos, pastāv plašs slepeno aģentu tīkls, kas strādā, lai atbrīvotu paverdzinātos. Hirams pievienojas viņu rindām un ātri mācās, bet sirdī alkst atgriezties savā joprojām verdzībā esošajā ģimenē, lai sagrautu plantāciju, kas bija viņa pirmās mājas. Bet, lai to izdarītu, viņam vispirms jāapgūst savs unikālais spēks un jāatgūst stāsts par savu lielāko zaudējumu.

Dzenošais, pārpasaulīgais un patiesību degošais ūdens dejotājs ir stāsts par apspiešanu un pretestību, nošķiršanos un atgriešanos mājās. Ta-Nehisi Koitss iedomājas paverdzinātu cilvēku slēpto karu, reaģējot uz paaudžu garu cilvēku zvērību - karu par tiesībām uz dzīvību, radiem, brīvību.

"Viena no labākajām grāmatām, ko esmu lasījis visā mūžā. Turpat augšā pieciniekā. Es biju sajūsmā, biju satriekta. Es jutu cerību, es jutu pateicību, es jutu prieku ... [Ta-Nehisi Coates] ir lielisks rakstnieks 'Oprah

Reviews

There are yet no reviews for this product.