Infinity Reaper

SPECIAL
€12.50
€10.63

Quantity

Author:
Adam Silvera
Publisher:
Simon & Schuster Ltd
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781471187827
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
592
Emil and Brighton defied the odds. They beat the Blood Casters and escaped with their lives - or so they thought. When Brighton drank the Reaper's Blood, he believed it would make him invincible, but instead the potion is killing him.

In Emil's race to find an antidote that will not only save his brother but also rid him of his own unwanted phoenix powers, he will have to dig deep into the very past lives he's trying to outrun. Though he needs the help of the Spell Walkers now more than ever, their ranks are fracturing, with Maribelle'sthirst for revenge sending her down a dangerous path.

Meanwhile, Ness is being abused by Senator Iron for political gain, his rare shifting ability making him a dangerous weapon. As much as Ness longs to send Emil a signal, he knows the best way to keep Emil safe from his corrupt father is to keep him at a distance.

The battle for peace is playing out like an intricate game of chess, and as the pieces on the board move into place, Emil starts to realise that he may have been competing against the wrong enemy all along . . .
--------------------------------------------
Emīls un Braitons izaicināja izredzes. Viņi sita asins ritentiņus un aizbēga ar dzīvību - vai arī tā domāja. Kad Braitons dzēra Pļāvēja asinis, viņš uzskatīja, ka tas viņu padarīs neuzvaramu, bet tā vietā dziras viņu nogalina.

Emīls, lai atrastu pretlīdzekli, kas ne tikai izglābs brāli, bet arī atbrīvos viņu no paša nevēlamajiem fēniksu spēkiem, viņam būs jārok dziļi iepriekšējās dzīvēs, kuras viņš mēģina pārspēt. Lai gan viņam tagad vairāk nekā jebkad ir vajadzīga burvestību staigātāju palīdzība, viņu rindas ir lūzušas, un Maribelle ir izsalcis pēc atriebības, kas viņu noved pie bīstama ceļa.

Tikmēr Senators Iron politiskā labuma dēļ ļaunprātīgi izmanto Nesu, jo viņa retās mainīgās spējas padara viņu par bīstamu ieroci. Lai arī Ness ilgojas sūtīt Emīlam signālu, viņš zina, ka labākais veids, kā pasargāt Emīlu no korumpētā tēva, ir turēt viņu attālumā.

Cīņa par mieru notiek kā sarežģīta šaha spēle, un, kad gabali uz tāfeles virzās uz vietas, Emīls sāk saprast, ka viņš visu laiku varēja sacensties ar nepareizo ienaidnieku. . .

Reviews

There are yet no reviews for this product.