The Dictionary of Lost Words

SPECIAL
€14.90
€11.92

Quantity

Author:
Pip Williams
Publisher:
Vintage Publishing
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781784743871
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
432
Motherless and irrepressibly curious, Esme spends her childhood in the Scriptorium, a garden shed in Oxford where her father and a team of lexicographers are gathering words for the very first Oxford English Dictionary.
Esme's place is beneath the sorting table, unseen and unheard. One day, she sees a slip containing the word 'bondmaid' flutter to the floor unclaimed.
Over time, Esme realises that some words are considered more important than others, and that words and meanings relating to women's experiences often go unrecorded. She begins to collect words for another dictionary: The Dictionary of Lost Words.
------------------------------------------------------------------------
Bezmātes un neatlaidīgi ziņkārīga Esme bērnību pavada Scriptorium - dārza nojumē Oksfordā, kur viņas tēvs un leksikogrāfu komanda apkopo vārdus pirmajai Oksfordas angļu vārdnīcai.
Esmes vieta ir zem šķirošanas galda, neredzēta un nedzirdēta. Kādu dienu viņa ierauga lapiņu, kurā bija vārds “kalpotāja”, un tā neplūda uz grīdas.
Laika gaitā Esme saprot, ka daži vārdi tiek uzskatīti par svarīgākiem par citiem un ka vārdi un nozīmes, kas attiecas uz sieviešu pieredzi, bieži netiek ierakstītas. Viņa sāk vākt vārdus citai vārdnīcai: Pazudušo vārdu vārdnīca.

Reviews

There are yet no reviews for this product.