The Poet X - WINNER OF THE CILIP CARNEGIE MEDAL 2019

SPECIAL
€10.50
€8.93

Quantity

Author:
Elizabeth Acevedo
Publisher:
HarperCollins Publishers
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781405291460
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2018
Page count:
368
Xiomara has always kept her words to herself. When it comes to standing her ground in her Harlem neighbourhood, she lets her fists and her fierceness do the talking.

But X has secrets - her feelings for a boy in her bio class, and the notebook full of poems that she keeps under her bed. And a slam poetry club that will pull those secrets into the spotlight.

Because in spite of a world that might not want to hear her, Xiomara refuses to stay silent.

A novel about finding your voice and standing up for what you believe in, no matter how hard it is to say. Brave, bold and beautifully written - dealing with issues of race, feminism and faith.
--------------------------------------------
Sjomara vienmēr ir turējusi savus vārdus pie sevis. Kad runa ir par stāvēšanu uz zemes Harlemas apkaimē, viņa ļauj dūrēm un sirsnībai sarunāties.

Bet X ir noslēpumi - viņas jūtas pret zēnu viņas bioklasē un piezīmju grāmatiņa, kas pilna ar dzejoļiem, kurus viņa tur zem gultas. Un slam dzejas klubs, kas šos noslēpumus pievērsīs uzmanības centrā.

Tā kā par spīti pasaulei, kas, iespējams, nevēlas viņu dzirdēt, Sjomara atsakās klusēt.

Romāns par to, kā atrast balsi un iestāties par to, kam ticat, lai cik grūti būtu pateikt. Drosmīgs, drosmīgs un skaisti uzrakstīts - nodarbojas ar rases, feminisma un ticības jautājumiem.

Reviews

There are yet no reviews for this product.