The Gift : 12 Lessons to Save Your Life

SPECIAL
€17.90
€14.32

Quantity

Author:
Edith Eger
Publisher:
Ebury Publishing
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781846046278
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2020
Page count:
224
This practical and inspirational guide to healing from the bestselling author of The Choice shows us how to release your self-limiting beliefs and embrace your potential.

The prison is in your mind. The key is in your pocket.
In the end, it's not what happens to us that matters most - it's what we choose to do with it. We all face suffering - sadness, loss, despair, fear, anxiety, failure. But we also have a choice; to give in and give up in the face of trauma or difficulties, or to live every moment as a gift.
Celebrated therapist and Holocaust survivor, Dr Edith Eger, provides a hands-on guide that gently encourages us to change the imprisoning thoughts and destructive behaviours that may be holding us back. Accompanied by stories from Eger's own life and the lives of her patients her empowering lessons help you to see your darkest moments as your greatest teachers and find freedom through the strength that lies within.
------------------------------------------------------------------------
Šis praktiskais un iedvesmojošais ceļvedis dziedināšanai no vislabāk pārdotā The Choice autora parāda mums, kā atbrīvot sevi ierobežojošos uzskatus un izmantot savu potenciālu.

Jūsu prātā ir cietums. Atslēga ir jūsu kabatā.
Galu galā vissvarīgākais nav tas, kas notiek ar mums - tas ir tas, ko mēs izvēlamies ar to darīt. Mēs visi saskaramies ar ciešanām - skumjām, zaudējumiem, izmisumu, bailēm, nemieru, neveiksmēm. Bet mums ir arī izvēle; padoties un padoties, saskaroties ar traumām vai grūtībām, vai izdzīvot katru mirkli kā dāvanu.
Slavenais terapeits un izdzīvojušais no holokausta, doktore Edīte Egere, sniedz praktisku rokasgrāmatu, kas maigi mudina mūs mainīt ieslodzījuma domas un postošo uzvedību, kas mūs var kavēt. Stāsti no pašas Egeres dzīves un viņas pacientu dzīves, viņas spēcinošās nodarbības palīdz jums redzēt savus tumšākos brīžus kā lielākajiem skolotājiem un atrast brīvību caur sevī esošo spēku.

Reviews

There are yet no reviews for this product.