Piranesi. The Complete Etchings

€16.99
Author:
Luigi Ficacci
Publisher:
Taschen GmbH
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9783836559409
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2016
Page count:
840
The most famous 18th-century copper engraver, Giovanni Battista Piranesi (1720–1778) made his name with etchings of ancient Rome. His startling, chiaroscuro images imbued the city’s archaeological ruins with drama and romance and became favorite souvenirs for the Grand Tourists who traveled Italy in pursuit of classical culture and education.

Today, Piranesi is renowned not just for shaping the European imagination of Rome, but also for his elaborate series of fanciful prisons, Carceri, which have influenced generations of creatives since, from the Surrealists to Samuel Taylor Coleridge, Edgar Allan Poe, Jorge Luis Borges, and Franz Kafka.

Loosely based on contemporary stage sets rather than the actual dingy dungeons of Piranesi’s day, these intricate images defy architectural reality to play instead with perspective, lighting, and scale. Staircases exist on two planes simultaneously; vast, vaulted ceilings seem to soar up to the heavens; interior and exterior distinctions collapse. With a low viewpoint and small, fragile figures, the prison scenes become monstrous megacities of incarceration, celebrated to this day as masterworks of existentialist drama.
------------------------------------------------------------------------
Slavenākais 18. gadsimta vara gravieris Džovanni Batista Piranesi (1720–1778) savu vārdu iezīmēja ar senās Romas ofortiem. Viņa satriecošie, hiaroscuro attēli piesātināja pilsētas arheoloģiskās drupas ar drāmu un romantiku, un kļuva par iecienītākajiem suvenīriem lielajiem tūristiem, kuri ceļoja pa Itāliju, lai sasniegtu klasisko kultūru un izglītību.

Mūsdienās Piranesi ir slavena ne tikai ar Eiropas veidošanu. Romas iztēle, bet arī viņa izsmalcinātā ieslodzījuma vietu sērija Carceri, kas kopš tā laika ir ietekmējusi radošo cilvēku paaudzes, sākot no sirreālistiem un beidzot ar Semjuelu Teiloru Koleridžu, Edgaru Allanu Po, Horhi Luisu Borgesu un Francu Kafku.

Šie sarežģītie attēli, kuru pamatā ir mūsdienu skatuves komplekti, nevis faktiskie Piranesi dienas dunši, šie sarežģītie attēli neļauj arhitektūras realitātei spēlēties ar perspektīvu, apgaismojumu un mērogu. Kāpnes pastāv divās plaknēs vienlaikus; šķiet, ka plati, velvēti griesti paceļas līdz debesīm; sabrūk iekšējās un ārējās atšķirības. Ar zemu skatu punktu un mazām, trauslām figūrām cietuma ainas kļūst par milzīgām ieslodzījuma megapolēm, kuras līdz šai dienai tiek svinētas kā eksistenciālisma drāmas meistardarbi.

Reviews

There are yet no reviews for this product.