The Christmas Pig

SPECIAL
€20.50
€17.43

Quantity

Author:
J.K. Rowling
Publisher:
Hachette Children's Group
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9781444964912
Book Type:
cietie vāki
Publishing year:
2021
Page count:
320
One boy and his toy are about to change everything... Jack loves his childhood toy, Dur Pig. DP has always been there for him, through good and bad.

Until one Christmas Eve, something terrible happens - DP is lost. But Christmas Eve is a night for miracles and lost causes, a night when all things can come to life... even toys.

And Jack's newest toy - the Christmas Pig (DP's annoying replacement) - has a daring plan: Together they'll embark on a magical journey to seek something lost, and to save the best friend Jack has ever known... A heartwarming, page-turning adventure about one child's love for his most treasured thing, and how far he will go to find it. A tale for the whole family to fall in love with, from one of the world's greatest storytellers.

A gorgeously gifty hardback, with full-colour jacket and featuring 9 black and white spreads and decorative inside art from renowned illustrator, Jim Field.
------------------------------------------------------------------------
Viens zēns un viņa rotaļlieta gatavojas mainīt visu... Džekam patīk viņa bērnības rotaļlieta vienmēr ir bijusi viņam blakus, caur labo un sliktu.

Līdz kādam Ziemassvētku vakaram, kad notiek kaut kas šausmīgs - tā pazūd. Bet Ziemassvētku vakars ir brīnumu un zaudētu lietu nakts, nakts, kad viss var atdzīvoties... pat rotaļlietas.

Džeka jaunākajai rotaļlietai - Ziemassvētku Cūkam (DP kaitinošā aizvietotāja) - ir drosmīgs plāns: viņi kopā dosies maģiskā ceļojumā, lai meklētu kaut ko pazaudētu un izglābtu labāko draugu, ko Džeks jebkad ir pazinis. .. Sirsnīgs, lappuses pāršķirošs piedzīvojums par viena bērna mīlestību pret savu visdārgāko lietu un to, cik tālu viņš ies, lai to atrastu. Pasaka visai ģimenei, kurā iemīlēties, no viena no pasaules izcilākajiem stāstniekiem.

Krāšņi, pievilcīgs cietais vāks ar pilnkrāsu jaku un 9 melnbaltiem pārklājumiem un dekoratīvu iekšpusi no slavenā ilustratora Džima Fīlda.

Reviews

There are yet no reviews for this product.