Elevator Pitch

SPECIAL
€17.99
€5.00

Quantity

Author:
Linwood Barclay
Publisher:
HarperCollins Publishers
Language:
angļu valoda
ISBN code:
9780008332006
Book Type:
mīkstie vāki
Publishing year:
2019
Page count:

It all begins on a Monday, when four people board an elevator in a Manhattan office tower. Each presses a button for their floor, but the elevator proceeds, non-stop, to the top. Once there, it stops for a few seconds, and then plummets.

Right to the bottom of the shaft.

It appears to be a horrific, random tragedy. But then, on Tuesday, it happens again, in a different Manhattan skyscraper. And when Wednesday brings yet another high-rise catastrophe, one of the most vertical cities in the world – and the nation's capital of media, finance, and entertainment – is plunged into chaos.

Clearly, this is anything but random. This is a cold, calculated bid to terrorize the city. And it's working. Fearing for their lives, thousands of men and women working in offices across the city refuse leave their homes. Commerce has slowed to a trickle. Emergency calls to the top floors of apartment buildings go unanswered.

Who is behind this? What do these deadly acts of sabotage have to do with the fingerless body found on the High Line? Two seasoned New York detectives and a straight-shooting journalist must race against time to find the answers . . .

Pulsating with tension, Elevator Pitch is a riveting tale of psychological suspense that is all too plausible . . . and will chill readers to the bone.


------------------------------------------------------------------------

Viss sākas pirmdienā, kad Manhetenas biroja tornī četri cilvēki iekāpj liftā. Katrs nospiež sava stāva pogu, bet lifts nepārtraukti dodas uz augšu. Kad tas ir tur, tas apstājas uz dažām sekundēm un pēc tam strauji samazinās.

Pa labi līdz vārpstas apakšai.

Šķiet, ka tā ir šausminoša, nejauša traģēdija. Bet tad otrdien tas atkal notiek citā Manhetenas debesskrāpī. Un, kad trešdiena nes vēl vienu daudzstāvu katastrofu, viena no vertikālākajām pilsētām pasaulē-un valsts plašsaziņas līdzekļu, finanšu un izklaides galvaspilsēta-ir ierauta haosā.

Skaidrs, ka tas nav nekas cits kā nejaušs. Tas ir auksts, aprēķināts solījums terorizēt pilsētu. Un tas darbojas. Baidoties par savu dzīvību, tūkstošiem vīriešu un sieviešu, kas strādā birojos visā pilsētā, pamet savas mājas. Tirdzniecība ir palēninājusies līdz sūkties. Neatliekamie zvani uz daudzdzīvokļu māju augšējiem stāviem paliek neatbildēti.

Kas ir aiz tā? Kāds sakars šīm nāvējošajām sabotāžas darbībām ar bezgalu ķermeni, kas atrasts Augstajā līnijā? Diviem pieredzējušiem Ņujorkas detektīviem un žurnālistam, kurš šauj taisni, ir jāskrien pret laiku, lai rastu atbildes. . .

Pārspīlēts, saspringts, Lifts Pitch ir aizraujošs stāsts par psiholoģisku spriedzi, kas ir pārāk ticama. . . un atdzesēs lasītājus līdz kauliem.

Reviews

There are yet no reviews for this product.